Aplikacje WWW

Różne społeczności użytkowników korzystają z WWW na różne sposoby. Na przykład, regularni użytkownicy wykorzystują WWW, aby odbierać pocztę elektroniczna i gawędzić z innymi użytkownikami z całego świata. Społeczność biznesowa używa WWW jako potężnego nośnika pozwalającego reklamować i sprzedawać produkty.

Serwery WWW

Serwerem WWW może być dowolny komputer, przechowujący strony WWW i zawierający oprogramowanie serwera WWW. Oprogramowanie to przyjmuje zadania klientów WWW, takich jak Internet Explorer czy Netscape, oraz zwraca do nich rezultaty. Do najczęściej używanych programów serwerów WWW należą:

Internet Information Server (IIS) — oprogramowanie serwera usług Sieci firmy Microsoft, działające pod systemami Windows NT Server i Windows 2000 Server. IIS jest bardzo efektywny i łatwy do skonfigurowania. Oprócz obslugi protokołu HTTP 1.1, IIS oferuje dodatkowe narzędzia, na przykład Microsoft Transaction Server (MTS), służący do tworzenia rozproszonych aplikacji, Index Server, służący do indeksowania i przeszukiwania stron WWW i dokumentów Microsoft Word , oraz Site Analyst, służący do zarządzania witryna i analizowania jej wykorzystania. IIS posiada szereg funkcji obejmujących: ochronę w przypadku awarii, obsługę technologii ASP i Java, uruchamianie skryptów i zarządzanie zawartością.

Personal Web Server (PWS) — PWS to również oprogramowanie serwera WWW firmy Microsoft, będące okrojona wersja IIS. Nie zawiera niektórych zaawansowanych funkcji IIS, takich jak Index Server, lecz obsługuje ASP i uruchamianie skryptów. PWS działa pod systemami operacyjnymi Windows 9x i Windows NT Workstation. Serwer ten umożliwia publikowanie prywatnych stron i małych witryn WWW, nadaje się do tworzenia usług intranetowych i zawiera kreatory dla takich zadań, jak tworzenie stron prywatnych i udostępnianie plików. Do uruchamiania i zatrzymywania PWS oraz udostępniania plików można wykorzystać interfejs Explorera lub narzędzia Personal Web Manager. PWS może również służyć do testowania strony WWW w systemie Windows 9x lub Windows NT Workstation przed opublikowaniem w Internecie.

Apache — niezawodne oprogramowanie serwera WWW, opracowane przez grupe dwudziestu programistów-ochotników pod nazwa Apache Group. Apache pochodzi od serwera WWW HTTPd, a poniewaz zawiera oryginalny kod HTTPd z dodatkowymi latami, otrzymal nazwe A Patchy Server („Polatany serwer”), która zmieniono pózniej na Apache Server. Apache zostal opracowany dla systemu operacyjnego Unix, lecz nowsze wersje serwera moga równiez korzystac z platform OS/2 i Windows. Apache ma sporo zalet: po pierwsze, jest dostepny w Sieci za darmo. Ponadto, programisci moga latwo rozszerzac jego funkcjonalnosc, poniewaz moga pobrac kod zródlowy Apache. Dzieki temu Apache jest dobrym rozwiazaniem dla przedsiebiorstw i indywidualnych uzytkowników, którzy uzywaja Uniksa lub kombinacji platform Unix i Windows NT.

Java Web Server — oprogramowanie stworzone w technologii Java. Ten serwer jest najlepsza platforma do uruchamiania aplikacji i serwletów Java. Java Web Serwer jest rozwiązaniem rozszerzalnym, ponieważ każdy może napisać własny kod w języku Java i dołączyć go do serwera.

Aplikacje w Internecie

Internet jest skladnica informacji, rosnaca z dnia na dzien. I wprawdzie pozwala w latwy sposób korzystac z informacji, lecz czasem trudno jest znalezc odpowiednie informacje w tak duzym zbiorze. Na szczescie róznorodne narzedzia zwane aparatami wyszukiwania (search engine), lub popularnie wyszukiwarkami, umozliwiaja szybkie i skuteczne znajdowanie informacji. Narzedzia te uzywaja do szukania podanych slów bazy danych — zbioru informacji o dokumentach dostepnych w Sieci. Do najpopularniejszych wyszukiwarek naleza AltaVista, Excite, WebCrawler, Yahoo i Google.

Poczta elektroniczna i grupy dyskusyjne

Poczta elektroniczna (e-mail), która umożliwia użytkownikom wysyłanie i odbieranie wiadomości, jest najpowszechniej używaną usługą w Internecie. Usługa ta jest popularna nawet w małych sieciach, nie połączonych z Internetem. Forum poczty elektronicznej pozwala grupie osób uczestniczyć w dyskusji grupowej. Lista osób, do których wiadomości innych osób z listy są wysyłane, nosi nazwę listy adresowej lub listy dyskusyjnej (mailing list). Dostępnych jest wiele programów poczty elektronicznej, pozwalających utworzyć alias dla listy adresowej. Jeśli chcemy uczestniczyć w formalnej dyskusji, możemy zapisać się do dostępnych publicznie list adresowych. Przykładami forum poczty elektronicznej mogą być Netscape Messenger i Microsoft Internet Mail.

Grupy dyskusyjne (newsgroups) pozwalają tysiącom użytkowników uczestniczyć w dyskusjach grupowych i dzielić się w Sieci swoimi poglądami. Grupa dyskusyjna przypomina komputerową tablice ogłoszeniową — każdy subskrybent może wysyłać i czytać wiadomości. Do programów obsługujących grupy dyskusyjne należą Collabra Discussions oraz Internet News Microsoftu.

Aplikacje służące do przesyłania plików

Serwery FTP pozwalają przesyłać pliki przez Internet. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest korzystanie z anonimowego FTP do pobierania plików z publicznych serwerów FTP. Aby jednakże przesłać plik do serwera FTP, musimy posiadać odpowiednie uprawnienia. Dostępnych jest wiele aplikacji, które pozwalają pobierać pliki z serwerów FTP i zapisywać je w nich. Aplikacje FTP dla systemów Unix i MS-DOS posiadają interfejs wiersza poleceń, natomiast aplikacje dla Windows (na przykład WS_FTP) posiadają interfejs graficzny.

Aplikacja Telnet

Telnet jest bardzo starą aplikacją internetową, która pozwala logować się do zdalnych komputerów. Za pomocą tej aplikacji możemy połączyć się ze zdalnym komputerem, zalogować i pracować tak, jak na konsoli lokalnej. Telnet może tez służyć do łączenia się z tysiącami katalogów bibliotecznych na całym świecie.

Bezpieczenstwo w Sieci

W ciągu ostatnich dziesięciu lat rosnąca popularność WWW spowodowała, iż coraz więcej użytkowników uzyskuje połączenie z Internetem. W tej sytuacji musimy rozważyć kwestie bezpieczeństwa w Sieci. Podstawowym wymogiem bezpieczeństwa w Sieci jest zdolność do składowania, wysyłania i odbioru ważnych danych w sposób nie pozwalający osobom nieupoważnionym na manipulacje nimi. Jeśli system operacyjny nie jest bezpieczny, może pasąc ofiara włamania, wobec czego powinniśmy stosować wszelkie możliwe środki, aby system zabezpieczyć. Poziom bezpieczeństwa, który chcemy uzyskać zależy od kilku czynników: zasobów, infrastruktury technologicznej i poziomu wymagań dla składowania, wysyłania i odbierania ważnych informacji przez Internet. Zarówno dla systemów operacyjnych Windows, jak i Unix/Linux dostępne są narzędzia rożnych producentów, pozwalające zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy w Sieci.

Zapory firewall są wyjątkowo popularnym zabezpieczeniem, powszechnie stosowanym przez organizacje. Zapory zezwalają jedynie na autoryzowane połączenia pomiędzy komputerami w sieci wewnętrznej i komputerami w sieciach zewnętrznych. Zapora firewall może być tak skonfigurowana, by tylko autoryzowani użytkownicy mieli dostęp do Internetu. Zapory mogą tez blokować pocztę elektroniczna, FTP i zdalne logowanie. Producenci systemów zapór firewall koncentrują się ponadto na dodawaniu nowych funkcji do zapór, na przykład szyfrowania i wirtualnych sieci prywatnych (VPN).

Szyfrowanie jest bardzo przydatnym sposobem na zabezpieczenie danych w Internecie. Szyfrowanie wykorzystuje algorytmy zmieniające sposób zakodowania danych. Danych po zaszyfrowaniu nie da się zinterpretować lub odszyfrować bez spełnienia określonych warunków wstępnych, dzięki czemu szyfrowanie jest dobrym sposobem na zapewnienie prywatności. Zaleta szyfrowania jest możliwość zabezpieczenia danych składowanych w sieci komputerowej, jak również przesyłanych przez siec. Najłatwiej dostępnym standardem szyfrowania jest DES (Digital Encryption Standard), wspierany przez National Institute of Standards and Technology od roku 1975. Programy korzystające z DES mogą być obecnie używane poza granicami USA.Webmaster: karolinapk